24 May 2019
Best Lawyers® 2020 Rankings: a triumph for Egorov Puginsky Afanasiev & Partners

Today, The Best Lawyers™ has published the results of its annual research. Egorov Puginsky Afanasiev & Partners has significantly expanded its presence in The Best Lawyers® 2020 rankings.

This year, The Best Lawyers™ has recommended a record number of 72 lawyers from the Firm’s offices in Moscow and St. Petersburg, with 27 of the Firm’s lawyers being recognised for the first time. Our lawyers have been recommended in various areas of law, a total of 172 times, greatly exceeding the number of recommendations from previous years – in 2018 the total number stood at 116.

Following the legal community’s voting, the Firm was also named the Law Firm of the Year in Russia for Arbitration and Mediation.

8 lawyers of the Firm were named Lawyer of the Year:

  • Dimitry Afanasiev, Chairman, for GR;
  • Ilya Nikiforov, Managing Partner of the Firm, for Information Technology (St. Petersburg);
  • Valery Eremenko, Partner, for Insolvency and Reorganization;
  • Dmitriy Glazounov, Partner, Head of Banking & Finance and Capital Markets, for Venture Capital Law;
  • Elena Agaeva, Counsel, for Corporate Governance and Compliance Practice (St. Petersburg);
  • Pavel Sadovsky, Counsel, for Technology Law;
  • Ilya Tur, Counsel, for Insolvency and Reorganization (St. Petersburg);
  • Anna Ivanova, Senior Associate and Head of Practice, for Labour and Employment Law.

Managing Partner of the Firm Ilya Nikiforov is still the leader in terms of the number of references for The Best Lawyers in Russia – the guide has recommended him for 15 different areas of law.

For the Antitrust/Competition Law, The Best Lawyers in Russia 2020 recommends 13 lawyers:

  • Dimitry Afanasiev, Chairman;
  • Natalia Korosteleva, Partner, Head of Competition Practice;
  • Anna Numerova, Partner;
  • Evgeny Bolshakov, Partner;
  • Dmitry Dyakin, Partner;
  • Ivan Smirnov, Managing Partner of the St. Petersburg Office;
  • Denis Gavrilov, Counsel;
  • Maria Kobanenko, Counsel;
  • Elena Agaeva, Counsel;
  • Alexey Rodionov, Counsel;
  • Vladimir Pestrikov, Counsel;
  • Grigory Shafeev, Senior Associate;
  • Elena Kazak, Senior Associate.

32 lawyers of the Firm have been highlighted 46 times for their work in the Firm’s major practice areas, which are International Arbitration, Arbitration and Mediation, and Litigation:

  • Dimitry Afanasiev, Chairman (International Arbitration and Litigation);
  • Ilya Nikiforov, Managing Partner (International Arbitration, Arbitration and Mediation, Litigation);
  • Dmitry Dyakin, Partner (International Arbitration, Arbitration and Mediation, Litigation);
  • Evgeny Raschevsky, Partner (International Arbitration, Arbitration and Mediation, Litigation);
  • Dmitry Stepanov, Partner (International Arbitration, Arbitration and Mediation, Litigation);
  • Ilya Tur, Counsel (International Arbitration, Arbitration and Mediation, Litigation);
  • Valery Eremenko,  Partner (Litigation);
  • Denis Arkhipov, Partner (Arbitration and Mediation, Litigation);
  • Ivan Smirnov, Partner (Litigation);
  • Robin Wittering, Partner (International Arbitration);
  • Igor Serebryakov, Counsel (Litigation);
  • Vladimir Pestrikov, Counsel (Arbitration and Mediation, Litigation);
  • Pavel Sadovsky, Counsel (Litigation);
  • Vera Rikhterman, Counsel (Litigation);
  • Maria Kobanenko, Counsel (Litigation);
  • Alina Kudriavtseva, Counsel (Arbitration and Mediation);
  • Dmitry Kaysin, Counsel, – ranked for the first time (Litigation);
  • Ekaterina Slivko, Counsel, – ranked for the first time (Litigation);
  • Tatyana Neveeva, Counsel, – ranked for the first time (Arbitration and Mediation, Litigation);
  • Olga Tsvetkova, Counsel, – ranked for the first time (International Arbitration);
  • Alexey Rizhkin, Senior Associate (Litigation);
  • Alexey Rodionov, Senior Associate (Litigation);
  • Evgenia Evdokimova, Senior Associate (Litigation);
  • Oleg Bouiko, Senior Associate (Litigation);
  • Anton Berezin, Senior Associate, – ranked for the first time (International Arbitration);
  • Artem B. Magunov, Senior Associate, – ranked for the first time (Arbitration and Mediation);
  • Julia Bobrova, Senior Associate, – ranked for the first time (Litigation);
  • Nikolay Kazantsev, Senior Associate, – ranked for the first time (Litigation);
  • Sergey Korolyov, Senior Associate, – ranked for the first time (Litigation);
  • Stanislav Karandasov, Senior Associate, – ranked for the first time (Arbitration and Mediation);
  • Victor Radnaev, Senior Associate, – ranked for the first time (International Arbitration);
  • Maxim Burda, Associate (Litigation).

Senior Associates Evgeny Gurchenko and Sergey Korolyov have been recommended for first time as experts in appellate and cassational proceedings.

For Insolvency and Reorganization, the guide mentioned 10 lawyers from the Firm, which is twice as many as a year earlier:

  • Valery Eremenko, Partner;
  • Arkady Krasnikhin, Partner;
  • Ivan Smirnov, Partner;
  • Denis Arkhipov, Partner;
  • Dmitry Stepanov, Partner;
  • Ilya Tur, Counsel;
  • Alina Kudriavtseva, Counsel;
  • Vladimir Pestrikov, Counsel;
  • Sergey Korolyov, Senior Associate, – ranked for the first time;
  • Oleg Koyda, Senior Associate, – ranked for the first time.

The Corporate Law rankings recommend 15 lawyers:

  • Dimitry Afanasiev, Chairman;
  • Ilya Nikiforov, Managing Partner;
  • Arkady Krasnikhin, Partner;
  • Denis Arkhipov, Partner;
  • Ivan Smirnov, Partner;
  • Natalia Korosteleva, Partner, Head of Competition Practice;
  • Stanislav Puginsky, Partner, Head of Public Policy and Legislation Practice
  • Evgeny Bolshakov, Partner;
  • Dmitry Stepanov, Partner;
  • Robin Wittering, Partner;
  • Elena Agaeva, Counsel;
  • Roman Malovitsky, Counsel;
  • Alexey Andrusenko, Counsel, – ranked for the first time;
  • Vyacheslav Yugai, Counsel, – ranked for the first time;
  • Evgenia Evdokimova, Senior Associate.

For Corporate Governance and Compliance Practice:

  • Dmitry Stepanov, Partner;
  • Elena Agaeva, Counsel.

The guide also recommends 8 lawyers for M&A:

  • Dimitry Afanasiev, Chairman;
  • Ilya Nikiforov, Managing Partner;
  • Dmitriy Glazounov, Partner, Head of Banking & Finance and Capital Markets;
  • Dmitry Stepanov, Partner;
  • Robin Wittering, Partner;
  • Michael Copeland, Partner;
  • Elena Agaeva, Counsel;
  • Andrey Bashirov, Counsel.

For Banking & Finance and Capital Markets, the guide recognises:

  • Ilya Nikiforov, Managing Partner (Banking & Finance);
  • Dmitriy Glazounov, Partner, Head of Banking & Finance and Capital Markets (Banking & Finance and Capital Markets);
  • Sergey Kalinin, Head of Tax Practice (Banking & Finance);
  • Roman Malovitsky, Counsel (Banking & Finance);
  • Alexander Mandzhiev, Counsel – ranked for the first time (Capital Markets);
  • Oleg Ushakov, Senior Associate (Capital Markets).

Partner Dmitriy Glazounov and Senior Associate Oleg Ushakov are recommended for Venture Capital Law.

For Investment, the guide has named the following experts:

  • Dimitry Afanasiev, Chairman;
  • Ilya Nikiforov, Managing Partner;
  • Dmitry Dyakin, Partner;
  • Arkady Krasnikhin, Partner;
  • Roman Malovitsky, Counsel;
  • Elena Agaeva, Counsel (Investment Capital);
  • Tatyana Boyko, Senior Associate, – ranked for the first time.

For Criminal Law, the guide notes:

  • Ilya Nikiforov, Managing Partner;
  • Victoria Burkovskaya, Partner, Head of White Collar Crime Practice;
  • Tatyana Nozhkina, Partner, – ranked for the first time;
  • Elena Novikova (Pristanskova), Senior Associate, – ranked for the first time;
  • Svetlana Chirkova, Senior Associate, – ranked for the first time;

For Real Estate, Construction and Land Use and Zoning Law the guide has highly praised:

  • Ilya Nikiforov, Managing Partner;
  • Elena Gavrilina, Partner;
  • Andrey Vorobyev, Partner, – ranked for the first time;
  • Ivan Smirnov, Partner;
  • Anton Alekseev, Senior Associate;
  • Sergey Ustalov, Senior Associate;
  • Olga Mischenko, Head of Real Estate, Construction and PPP Practice in St. Petersburg
  • Yuri Nadezhin, Senior Associate, – ranked for the first time.

For Intellectual Property, Telecommunications and Media Law, the experts are:

  • Ilya Nikiforov, Managing Partner;
  • Pavel Sadovsky, Counsel, Head of Intellectual Property / TMT;
  • Denis Arkhipov, Partner;
  • Alina Kudriavtseva, Counsel;
  • Maxim Burda, Associate.

For Information Technology Law and Entertainment Law, as well as for Technology Law, the guide has listed:

  • Ilya Nikiforov, Managing Partner (Information Technology Law, Technology Law);
  • Pavel Sadovsky, Head of Intellectual Property / TMT (Information Technology Law and Entertainment Law, Technology Law);
  • Daria A. Sergeeva, Senior Associate (Information Technology Law and Technology Law).

For Labour / Employment Law, the guide has listed Managing Partner Ilya Nikiforov and Head of Employment Practice Anna Ivanova, who has also been listed as an expert in Immigration Law.

Managing Partner of the St. Petersburg Office Ivan Smirnov and Senior Associate Vladimir Talanov have been recommended for Trade Law.

Partner Andrey Porfiriev and Counsel Аndrey Bashirov are recommended for Administrative Law.

Senior Associate in St Petersburg Alexey Karchiomov has been praised by Best Lawyers for Customs and Excise Law.

For Tax Law, the guide recommends Head of Tax Law Practice Sergey Kalinin.

Chairman Dimitry Afanasiev, Partners Stanislav Puginsky, Taras Rabko, Elena Gavrilina, Dmitry Stepanov and Counsel Andrey Bashirov have been recommended by Best Lawyers for Government Relations, and Partner Anna Numerova has been praised for Government Practice.

For Environmental Law and Water Law, the guide has noted Senior Associate Anastasiya Boytsova, and for Energy and Natural Resources Law, Anton Kleshchenko (ranked for the first time). For Project Finance and Development, Best Lawyers has marked out Managing Partner Ilya Nikiforov and Counsel Roman Malovitsky. Counsel Roman Zhavner has been recommended for Non-Profit/Charities Law.

In Ukraine, the guide has recommended 2 experts: Managing Partner of the Kyiv Office Oksana Ilchenko (Corporate Law, Antitrust / Competition Law and M&A) and Senior Associate Aleksandra Yevstafyeva (Employment Law and Corporate Governance and Compliance Practice).

Best Lawyers is an international peer review publication in the legal profession.

More information about the Best Lawyers rankings

Key contacts

Sergey
Ustalov

Moscow

Pavel
Sadovsky

Moscow

Victor
Radnaev

Moscow

Taras
Rabko

Moscow

Anna
Numerova

Moscow

Tatyana
Nozhkina

Moscow, St. Petersburg

Ilya
Nikiforov

Moscow, St. Petersburg

Oleg
Koyda

Moscow

Sergey
Kalinin

Moscow, Limassol

Dmitry
Kaysin

Moscow

Anna
Ivanova

Moscow

Dmitry
Dyakin

Moscow

Denis
Gavrilov

Moscow

Oleg
Bouiko

Moscow

Julia
Bobrova

Moscow

Anton
Berezin

Moscow

Denis
Arkhipov

Moscow, Limassol

Anton
Alekseev

Moscow

Dimitry
Afanasiev

Moscow, London, Limassol

Ilya
Tur

St. Petersburg

Ivan
Smirnov

St. Petersburg

Daria
Sergeeva

St. Petersburg

Alexey
Rizhkin

St. Petersburg

Olga
Mischenko

St. Petersburg

Artem
Magunov

St. Petersburg

Sergey
Korolyov

St. Petersburg

Alexey
Karchiomov

St. Petersburg

Evgenia
Evdokimova

St. Petersburg

Evgeny
Gurchenko

St. Petersburg

Elena
Agaeva

St. Petersburg

 

EPAM EMAIL UPDATES

Sectors *
Type(s) of email updates you are interested in *
Jurisdiction(s) you are interested in *
Practice area(s) you are interested in *
* Required fields

RSS

News
Media Coverage
Legal Updates
Rankings and Awards